| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5.49 mm |
| Width | 2.2 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating | 150 V |
| Depth | 2.2 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin, Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass, Copper |
| Pitch | 1.27 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Max Current Rating | 1 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 4 |
| Connector Type | Socket |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polychlorinated |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Housing Color | Black |
| Packaging | Bulk |
| Termination Post Length | 2.3 mm |
Stock: 483
Distributors
pcbx
Unit Price$0.61983
Ext.Price$0.61983
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.61983 | $0.61983 |
| 10 | $0.52407 | $5.24070 |
| 25 | $0.49673 | $12.41825 |
| 50 | $0.47082 | $23.54100 |
| 100 | $0.44627 | $44.62700 |
| 300 | $0.42165 | $126.49500 |
| 500 | $0.39840 | $199.20000 |
| 1000 | $0.39156 | $391.56000 |
